MEGA rozhovor s Matúšom
V čom spočíva čaro tréningov, na ktoré sa prihlásia ľudia s rozdielnou pracovnou skúsenosťou? Čo robí pre to, aby mal každý deň dôvod na radosť? A čo je pre jeho tréningy typické?
Aj o tom sme sa rozprávali s lektorom Matúšom, ktorý má za sebou zaujímavú životnú dráhu. Roky práce v neziskových organizáciách zmenili jeho priority, pohľad na prácu a okolie. Z aktivistu, ktorý spoznal na vlastnej koži vyhorenie, sa stal zapálený a inšpiratívny lektor, ktorý ostatným ukazuje spôsob, ako viesť plnohodnotný pracovný a súkromný život.
1. Čo Ťa najviac lákalo na práci lektora?
Workshopy sú pre mňa už 25 rokov najobľúbenejšou formou vzdelávania (sa). Mám rád, keď ľudia môžu navzájom zdieľať svoje skúsenosti, diskutovať, zabaviť sa, aj byť sami so sebou. A keď som pred 13 rokmi vyhorel a písal o tom diplomovku, vnímal som jednak veľký dopyt po tejto téme, a aj sám cítil potrebu o nej šíriť povedomie – aby to nebolo tabu, aby sa viac hovorilo o spokojnosti v práci i súkromnom živote. Je mi ľúto, keď vidím, koľko ľudí u nás robí prácu, ktorá ich zjavne nebaví. Nie všetko sa dá zmeniť, ale verím, že veľa vecí áno.
2. Spomenieš si na nejaký silný moment z tvojho tréningu/workshopu?
Na jeden víkendový workshop sa mi raz prihlásilo asi 10 účastníčok/kov z jednej veľkej firmy a podobný počet ľudí z dvoch „neziskoviek“. Najprv som sa obával, ako budú spolu fungovať, nakoniec to však bolo vzájomne veľmi obohacujúce – napr. keď v malých zmiešaných skupinkách riešili jednu prípadovú štúdiu, „neziskovkári“ hľadali skôr citlivé a empatické riešenia, kým ľudia z firemného prostredia išli po štruktúre, kompetenciách a zodpovednosti. A navzájom sa tým inšpirovali.
3. Aké 3 slová najviac vystihujú tvoje tréningy a prečo?
Autenticita – informácie sa dajú ľahko vygoogliť, ale osobné príklady považujem za zaujímavejšie, i užitočnejšie do života.
Bezpečie – to uvádzali v hodnotení aj účastníčky/ci mojich workshopov. Nikoho nenútim „ísť s kožou na trh“, ide mi hlavne o tom, aby sa ľudia cítili dobre, aby to bol užitočne a príjemne strávený čas.
Humor – pretože ho považujem za korenie života.
4. Psychohygiena je u účastníkov školení častá téma. Ako si čistíš hlavu Ty ako lektor?
Mám záľuby, ktoré ma veľmi bavia (hra na handpan, horská cyklistika, thajský box, joga), a keď mám nejaký náročnejší deň, naplánujem si aspoň jednu aktivitu, na ktorú sa teším. Nemusí to byť nič veľké – napr. obed v mojej obľúbenej vietnamskej reštaurácii. A snažím sa byť každý deň aspoň hodinu sám (na bicykli, na prechádzke…).